Aby uzyskać zgodę na wyłączenie użytków z produkcji rolnej, które są położone na terenie powiatu średzkiego, trzeba złożyć wniosek we właściwym ze względu na położenie tych gruntów urzędzie miasta, gminy lub w średzkim starostwie powiatowym. Wniosek można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w siedzibie Starostwa Powiatowego w Środzie Wielkopolskiej przy ul. Daszyńskiego 5. Zgodę na wyłączenie wydaje Starosta w trybie decyzji administracyjnej.
Zgody na wyłączenie z produkcji rolniczej wymaga się w przypadku zamiaru przeznaczenia na cele nierolnicze:
gruntów pochodzenia mineralnego i organicznego klas I do III;
gruntów pochodzenia organicznego klas IV do VI.
W przypadku wniosku o wyłączenie gruntów klas I do III położonych poza granicami terenów miejskich starosta może wydać zgodę jedynie, gdy użytki objęte wnioskiem spełniają łącznie następujące kryteria:
co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu jest położona w obszarze zwartej zabudowy,
użytki są położone w odległości do 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej,
grunty nie są oddalone od drogi publicznej o więcej niż 50 m,
łączna powierzchnia gruntów stanowiących przedmiot wniosku o wyłączenie nie przekracza 0,5 ha, niezależnie od tego, czy stanowią one zwartą całość, czy kilka odrębnych części.
Aby uzyskać zgodę na wyłączenie użytków z produkcji teren, na którym są położone, musi być przeznaczony na cele inne niż rolnicze. Chyba że wniosek o wyłączenie w całości dotyczy użytków położonych na terenie miasta. Oznacza to, że na terenie gminy wyłączyć można grunty, które:
w miejscowym planie zagospodarowania są przeznaczone na cele nierolnicze,
a na terenach, na których nie obowiązuje plan miejscowy, są objęte decyzją ustalającą warunki zabudowy i zagospodarowania przewidującą realizację innej funkcji niż rolnicza.
W przypadku gruntów rolnych pochodzenia mineralnego, zaliczonych do klas od IV do VI co do zasady, zmiana sposobu ich użytkowania, nie wymaga uzyskania zgody na wyłączenie ich z produkcji rolniczej. Przepisy określają przypadki, w których wyłączenie gruntów mineralnych tych klas wymaga uzyskania zgody. W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu i konsultacji w państwa sprawie.
Odrolnienie użytków na cele budownictwa mieszkaniowego może być w całości zwolnione z opłaty jednorazowej i opłat rocznych. Aby uniknąć obowiązku uiszczenia opłat:
powierzchnia użytków wyłączanych pod budowę domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 500 m2 oraz 200 m2 w przeliczeniu na lokal mieszkalny w przypadku zamiaru budowy budynku wielorodzinnego.
Opłatę jednorazową i opłaty roczne nalicza się od nadwyżki ponad limit powierzchni użytków, których wyłącznie zwolnione jest z opłaty jednorazowej i opłat rocznych.
Odrolnienie gruntów pod działalność wymaga uzyskania zgody na wyłączenie użytków z produkcji rolniczej i wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty jednorazowej i opłat rocznych. Opłatami za trwałe wyłączenie z produkcji rolniczej objęte są grunty przeznaczone pod drogi wewnętrzne oraz budowę budynków usługowych, garaży oraz budynków gospodarczych.
Wyłączenie z produkcji może okazać się też konieczne w przypadku zmiany sposobu użytkowania zabudowań rolniczych np. na potrzeby prowadzenia działalności innej niż rolnicza w istniejącej zabudowie zagrodowej. W przypadku, w którym właściciel zobowiązuje się do kontynuowania prowadzenia gospodarstwa rolnego, a powierzchnia wyłączanych użytków nie przekracza określonej wielkości, wyłączenie gruntów pod zabudową zagrodową nie powoduje konieczności wnoszenia opłaty jednorazowej ani opłat rocznych.