Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy dla terenów położonych na terenie miasta i gminy Środa Wielkopolska, wymaga złożenia odpowiedniego wniosku wraz z załącznikami. Warunki zabudowy można uzyskać na terenach, na których nie obowiązują plany miejscowe i nie ustanowiono zakazu wydawania warunków zabudowy. Działka lub teren objęty wnioskiem musi spełniać określone wymagania, tzw. dobrego sąsiedztwa i dostępu do drogi publicznej.
Prawidłowo sformułowany wniosek powinien zawierać szereg danych, w tym dane na temat wnioskodawcy i ewentualnie jego pełnomocnika, terenu objętego wnioskiem, charakteru inwestycji, dane precyzujące charakter i zakres zamierzenia budowlanego, informacje na temat obiektów budowlanych niebędących budynkiem oraz informacje na temat składowania odpadów. Wnioski składa się w Punkcie Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Środzie Wielkopolskiej, który mieści się w budynku przy ul. Daszyńskiego 5 lub elektronicznie.
Złożenie wniosku o warunki zabudowy może wiązać się z koniecznością wniesienia opłaty skarbowej.
Opłatę w kwocie 598 zł zobowiązane są wnieść osoby trzecie składające wniosek o warunki zabudowy. Czyli osoby fizyczne i prawne niebędące właścicielem ani użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętych wnioskiem.
Opłaty skarbowej za złożenie wniosku nie wnoszą właściciele i użytkownicy wieczyści składający wniosek dotyczący swoich nieruchomości oraz organizacje pożytku publicznego, jednostki budżetowe i jednostki samorządu terytorialnego.
W przypadku ustanowienia pełnomocnika wnioskodawca zobowiązany jest wnieść opłatę skarbową za pełnomocnictwo, która wynosi 17 zł.
Samo wypełnienie wniosku i kompletowanie załączników wymaga sporo zaangażowania i uwagi. Wniosek i wszystkie załączniki są sprawdzane pod kątem spójności, formalnie i merytorycznie. W razie braków lub niejasności wnioskodawca jest wzywany do uzupełnienia brakujących załączników i doprecyzowania danych zawartych we wniosku, co wydłuża czas postępowania.
Koszt usługi związanej z przygotowaniem wniosku i kompletowaniem załączników oraz procedowaniem postępowania na kolejnych etapach można uzgodnić podczas konsultacji z geodetą z naszej firmy. Zachęcamy do kontaktu w sprawie warunków zabudowy oraz obsługi geodezyjnej na kolejnych etapach realizacji państwa inwestycji w Środzie Wielkopolskiej i gminach sąsiednich.
Geodeta pomoże wypełnić wniosek,
Skompletować mapki geodezyjne i pozostałe załączniki.
Złoży też wniosek drogą elektroniczną w imieniu wnioskodawcy, który go do tego upoważni.
Powierzenie utworzenia i złożenia wniosku oraz procedowania postępowania na kolejnych etapach uprawnionemu geodecie wydaje się optymalnym rozwiązaniem ze względu na złożony charakter postępowania administracyjnego w tej sprawie.
Postępowanie administracyjne w sprawie wydania warunków zabudowy jest kilkuetapowe i angażuje w trakcie wszystkie strony, którymi są urzędy oraz właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości, na które oddziałuje planowana inwestycja.
Każda ze stron postępowania ma prawo do aktywnego udziału w postępowaniu i jest informowana o jego kolejnych etapach.
Wymaga to bieżącej kontroli korespondencji z urzędem i skutecznego odnoszenia się do ewentualnych postanowień i żądań tychże stron.
W takich przypadkach warto mieć wsparcie doświadczonego partnera, który na co dzień współpracuje ze średzkimi władzami samorządowymi, lokalnymi gestorami sieci, właścicielami i użytkownikami wieczystymi nieruchomości gruntowych oraz zabudowanych i inwestorami zainteresowanymi lokowaniem swoich projektów na terenie Środy Wielkopolskiej i okolicznych gmin. Z naszych usług korzystają osoby starające się o warunki zabudowy na dom mieszkalny, deweloperzy, przedsiębiorcy i inwestorzy branżowi. Zapewniamy kompleksowe wsparcie merytoryczne i formalne.
Ekspansja budownictwa w powiecie średzkim i okolicznych gminach sprawia, że wnioskodawcy często składają wnioski o warunki zabudowy dla terenów położonych na granicy gmin. Gmina Środa Wielkopolska od południa graniczy z gminami Zaniemyśl i Krzykonosy, na północy powiatu natomiast z Gminą Dominowo. Od wschodu z gminami Nekla i Miłosław z powiatu wrzesińskiego, o od zachodu z gminami Kórnik, Kleszczewo i Kostrzyń z powiatu poznańskiego. W przypadku terenu obejmującego nieruchomości gruntowe i zabudowane położne częściowo na terenie sąsiadujących gmin wniosek będzie konsultowany dodatkowo z burmistrzami i wójtami tychże gmin.