Aby zrealizować w Wielkopolsce inwestycję, która wymaga zmiany sposobu zagospodarowania terenu, na którym nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, należy we właściwym urzędzie złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Wnioski składa się do urzędu – miasta lub gminy – właściwego dla terenu, na którym ma być realizowana inwestycja. Opracowanie wniosku i skompletowanie załączników można powierzyć profesjonalnej firmie Jednym z lepszych rozwiązań okazuje się ustalenie jako pełnomocnika w tej sprawie uprawnionego geodety. Nasza firma gwarantuje przygotowanie kompletnego wniosku w zgodzie z wszystkimi wymaganiami formalnymi i merytorycznymi, co znacznie przyspiesza czas uzyskania warunków zabudowy.
Decyzja o warunkach zabudowy to dokument określający inny niż bieżący sposób zagospodarowania działki. Jest wydawana na wniosek. Wnioski o wydanie decyzji o warunkach zabudowy składa się w przypadku zamiaru zmiany sposobu zagospodarowania nieruchomości położonych na terenie, na którym nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W przypadku gdy na danym terenie obowiązuje plan miejscowy, uzyskanie pozytywnej decyzji będzie praktycznie niewykonalne.
Decyzja o warunkach zabudowy umożliwia zmianę sposobu zagospodarowania działki, w tym realizacje zamierzenia budowlanego takiego jak np.:
budowa na podstawie zgłoszenia jednorodzinnego budynku mieszkalnego;
budowa na podstawie zgłoszenia wolnostojącego maksymalnie dwukondygnacyjnego jednorodzinnego budynku mieszkalnego o powierzchni zabudowy do 70 m2 w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych inwestora;
budowa na podstawie zgłoszenia parterowego budynku rekreacji indywidualnej przeznaczonego do okresowego wypoczynku;
budowa, rozbudowa lub nadbudowa budynku, lub innego obiektu budowlanego, lub realizacja innych robót budowlanych, które wymagają uzyskania pozwolenia na budowę albo prowadzą do zmiany zagospodarowania terenu, która trwa dłużej niż rok;
zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części;
budowa na podstawie zgłoszenia parterowego wolnostojącego budynku stacji transformatorowej o powierzchni zabudowy do 35 m2.
Decyzja o warunkach zabudowy to dokument umożliwiający zmianę sposobu zagospodarowania działki oraz określający warunki, które musi spełniać planowana inwestycja. Decyzja formalnie otwiera proces projektowania inwestycji. Po uzyskaniu decyzji warunków zabudowy można zlecić projektowanie budynku lub dopasować odpowiedni gotowy projekt, a następnie skompletować dokumenty potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę.
Brak warunków zabudowy oznacza, że działka musi pozostać zagospodarowana zgodnie z bieżącym przeznaczeniem. Warto mieć świadomość, że wydanie warunków zabudowy zależy od tego, czy dana nieruchomość spełnia określone kryteria. Przed złożeniem wniosku należy sprawdzić:
czy na terenie, na którym położona jest działka, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz czy
teren jest objęty zakazem wydawania decyzji o warunkach zabudowy.
Ewentualny zakaz może być określony uchwałą o wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji lub w uchwale o ustanowieniu na obszarze rewitalizacji Specjalnej strefy Rewitalizacji.
Aby uzyskać warunki zabudowy, teren musi spełniać tzw. warunki dobrego sąsiedztwa i mieć dostęp do drogi publicznej. Warunki uzyskania decyzji to:
położenie w sąsiedztwie przynajmniej jednej działki dostępnej z tej samej drogi publicznej, której zabudowa umożliwia określenie wymagań co do nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu;
dostęp do drogi publicznej;
brak konieczności uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo zgoda uzyskana przy sporządzaniu planu miejscowego, który utracił ważność na mocy ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym;
zgoda postanowień decyzji ustalającej warunki zabudowy z przepisami odrębnymi.
Decyzję o warunkach zabudowy może uzyskać każdy. Nie trzeba być właścicielem działki, aby złożyć wniosek o jej wydanie. Pozwala to na weryfikację potencjału inwestycyjnego działki przed jej zakupem. Warto wiedzieć, że osoby zainteresowane uzyskaniem warunków zabudowy dla określonego terenu, mogą równolegle złożyć swoje wnioski o wydanie warunków zabudowy. W takim przypadku decyzję o warunkach zabudowy otrzymają wszyscy wnioskodawcy oraz właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości, której ona dotyczy.
Ile kosztuje decyzja o warunkach zabudowy?
Wydanie decyzji o warunkach zabudowy:
jest bezpłatne, gdy wnioskodawcą jest właściciel, użytkownik wieczysty, organizacja pożytku publicznego, jednostki budżetowe lub jednostki samorządu terytorialnego;
kosztuje 598 zł, gdy wnioskodawcą są osoby trzecie, niebędące właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości.
W przypadku składania wniosku przez pełnomocnika np. przez uprawnionego geodetę z naszej firmy, do opłat skarbowych trzeba doliczyć opłatę w wysokości 17 zł za pełnomocnictwo.
Aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, należy złożyć wniosek wraz z załącznikami. Wniosek wraz z dokumentami jest badany pod względem formalnym i merytorycznym. W przypadku braku wymaganych dokumentów wnioskodawca będzie wezwany do ich uzupełnienia.
Błędy formalne i braki mogą spowodować odrzucenie wniosku i wydłużenie procesu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Dlatego powszechnym rozwiązaniem w Wielkopolsce jest załatwianie warunków zabudowy przez pełnomocnika – geodetę, z którym inwestor i tak musi podjąć współpracę w toku realizacji procesu inwestycyjnego.
Wniosek o warunki zabudowy musi być uzupełniony o szereg załączników. Do wniosku należy załączyć następujące dokumenty:
mapki geodezyjne – w tym mapę zasadniczą, a w razie jej braku mapę ewidencyjną;
określenie planowanego sposobu zagospodarowania terenu oraz charakterystyki zabudowy i zagospodarowania terenu, przedstawione w formie graficznej;
decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych – jeżeli charakter inwestycji może mieć znaczny wpływ na środowisko lub zdrowie ludzi;
dokumenty potwierdzające dostęp do drogi publicznej i infrastruktury technicznej – niezbędnej do zagospodarowania działki zgodnie z wnioskiem;
potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej za złożenie wniosku, jeżeli jest wymagana;
pełnomocnictwo oraz potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo.
Opracowanie wniosku oraz kompletowanie załączników, warto powierzyć doświadczonym geodetom z naszej firmy. To najszybszy sposób na złożenie kompletnego wniosku bez błędów formalnych. Wsparcie naszej firmy sprzyja szybkiemu uzyskaniu decyzji.
Współpraca z geodetą na etapie składania wniosku o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy niesie ze sobą wiele zalet. Uprawniony geodeta z naszej firmy:
sprawdzi, czy na terenie, na którym położona jest działka, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego;
sprawdzi, czy teren, którego ma dotyczyć wniosek, jest objęty zakazem wydawania decyzji o warunkach zabudowy;
zweryfikuje, czy dany teren spełnia kryteria uzyskania warunków zabudowy;
gwarantuje przygotowanie kompletnego wniosku zgodnie z wymaganiami merytorycznymi i formalnymi;
Upoważnienie uprawnionego geodety do złożenia wniosku o uzyskanie warunków zabudowy umożliwia złożenie wniosku i procedowanie postępowania w formie elektronicznej. To prawdopodobnie jedno z lepszych rozwiązań, które umożliwia szybkie załatwienie sprawy i zapewnia geodecie bieżący wgląd w dokumentację na wszystkich etapach postępowania. Umożliwia to terminowe składanie zażaleń na postanowienia dotyczące ewentualnych uzgodnień i żądań, które wpływają na ograniczenia potencjału inwestycyjnego działki. Co więcej, w razie odmowy wydania decyzji o warunkach zabudowy można zlecić geodecie odwołanie się od takiej decyzji.